ÚSES - Soutok
Územní systém ekologické stability
Ochrana přírody
Územní systém ekologické stability (ÚSES) je nepravidelná síť ekologicky významných částí krajiny (ať už přirozených nebo pozměněných, ale přírodě blízkých ekosystémů), které pomáhají udržovat přírodní rovnováhu. Skládají se z biocenter a biokoridorů, podle významu rozlišujeme místní (lokální), regionální a nadregionální ÚSES.
Nadregionální biocentra a biokoridory
Nadregionální biocentrum Soutok o přibližné výměře 3500 ha tvoří niva řek Moravy a Dyje se slepými rameny původního toku i uměle zbudovanými vodními kanály, okolním lužním lesem, loukami a mokřady.
Z tohoto nadregionálního biocentra vycházejí dva nadregionální biokoridory:
- Nadregionální biokoridor Soutok – Údolí Dyje jde severozápadním směrem, územím CHKO prochází v celkové délce 22 km a jedná se o biokoridor vodní – nivní.
- Nadregionální biokoridor Chropyňský luh – Soutok jde směrem severovýchodním v délce zhruba 21 km a je taktéž vodní – nivní. Oba nadregionální biokoridory mají dvě souběžné osy (vodním tokem a okolní nivou) a jsou do nich vložena regionální biocentra.
Regionální biocentra a biokoridory
- Regionální biocentrum Lubeš s rozlohou asi 70 ha zahrnuje meandrující tok potoka i deprese se stagnující vodou, okolní převážně lužní les, částečně lužní louky a mokřady.
- Regionální biokoridor Hlohovecké rybníky – Lubeš o délce 2 km z něj vychází západním směrem a vede podél potoka Včelínek k mokřadnímu nadregionálnímu biocentru Hlohovecké rybníky (již mimo území CHKO).
- Regionální biocentrum Pastvisko o rozloze asi 75 ha tvoří ze dvou třetin lužní les a ze třetiny mokřad s vodní hladinou.
- Regionální biocentrum Křivé jezero zasahuje do CHKO na její severní hranici, přímo v CHKO Soutok leží pouze jeho východní část za tokem Dyje (zbytek je již v CHKO Pálava). Jedná se o slepé rameno s břehovými porosty vedle levého břehu Dyje, lužní louky a les.
- Regionální biocentrum Tvrdonice je vloženo do nadregionálního biokoridoru Chropyňský luh – Soutok. Je tvořeno lužním lesem o rozloze 80 ha se zbytkem vodního kanálu se stagnující vodou.
Regionální biocentrum Mikulčice s rozlohou 170 ha tvoří porosty lužního lesa s přírodě blízkou druhovou skladbou a bohatým bylinným patrem, dále tu jsou polokulturní nivní louky. Součástí tohoto regionálního biocentra je i přírodní rezervace Skařiny nebo archeologické naleziště Národní památník Mikulčice.
Lokální biocentra jsou vybrána tak, aby reprezentovala celou pestrost přírodních stanovišť a jim odpovídajících společenstev.