null Mývalové dobývají Evropu. V Německu jich žijí statisíce, vědci varují před ekologickou hrozbou

Mývalové dobývají Evropu - v Německu jich žijí statisíce, vědci varují před ekologickou hrozbou

Mývalové dobývají Evropu - v Německu jich žijí statisíce, vědci varují před ekologickou hrozbou

3. 7. 2025

Roztomilý, ale nebezpečný - mýval severní si podmanil německá města a rychle se šíří napříč Evropou. Z původně kožešinového zvířete se stal invazní druh, který ohrožuje ptáky, obojživelníky i vzácné druhy měkkýšů. V Německu, zejména v okolí města Kassel, žijí tisíce těchto všežravců, kteří se rychle šíří i do dalších zemí. Vědci varují před vážnými ekologickými dopady. Společnost se ale nemůže shodnout, jak s mývaly naložit.

Do Evropy se mýval dostal ve 30. letech minulého století – původně měl sloužit jako kožešinové zvíře. Několik jedinců však uniklo a mývali se tak začali šířit ve volné přírodě, kde se rychle uchytil. Dnes žije jen v Německu přes 1,5 milionu mývalů, kteří si dokonale přizpůsobili život ve městech i na venkově. Lidé je často krmí, nebo si je dokonce nevědomky ubytují na půdě.

Jenže tato zvířata, která v Evropě nemají přirozeného nepřítele, způsobují čím dál větší škody. „Mývalové obsazují ekologickou niku, která tu dříve nebyla. Dokážou šplhat, prolézt téměř kamkoli a živí se prakticky vším – od ptačích vajec přes obojživelníky až po vzácné měkkýše,“ varuje biolog Marten Winter z Německého centra pro integrativní výzkum biodiverzity (iDiv).

Studie z Braniborska potvrdila, že mývalové mají zásadní podíl na úbytku ptáků hnízdících na zemi – skupiny, která je už tak v Evropě výrazně ohrožená. Výzkum z Polska ukázal, že mývalové požírají i chráněné sladkovodní mlže. A podle odborníků je to jen začátek, protože jak se jejich počet zvyšuje, tlak na původní druhy poroste.

Evropská unie zařadila mývala v roce 2016 na seznam invazních nepůvodních druhů. Přesto se názory odborníků liší. Někteří volají po přísné regulaci podobné té, jakou uplatňuje Austrálie nebo Nový Zéland. Jiní nabádají ke klidu, mýval podle nich není jediným viníkem úbytku živočichů. „Kočky mají na populaci ptáků v městském prostředí pravděpodobně větší dopad,“ upozorňuje Winter. I tak ale uznává, že mýval v evropské krajině zanechává viditelnou stopu.

Navzdory varováním si však tito „městští bandité“ získali srdce mnoha Němců. V Kasselu se stali maskotem sportovních týmů, někteří jim dokonce nosí potravu.  Navzdory oblibě mývala u mnoha Němců bylo jen za loňský rok odloveno přes 200 000 jedinců. Myslivecké spolky hlásí, že jejich počet i rozšíření neustále rostou. Jako součást regulace populace dokonce jeden řezník začal z mývalího masa vyrábět klobásy a karbanátky. „Nikdo mi nikdy neřekl, že je to nechutné nebo že by se to nemělo jíst. Upřímně, všem to chutná,“ řekl v roce 2024 stanici CNN.

Zatímco vědecká obec zvažuje strategie, jak s invazí mývalů naložit, zůstává jasné, že jednoduché řešení neexistuje. Mýval severní si v Evropě našel své místo – ať už jako milovaný obyvatel městských zahrad, nebo nechtěný predátor decimující přírodu. Budoucnost ukáže, zda se ho podaří udržet pod kontrolou, nebo se stane trvalou součástí evropské krajiny.

Podrobnější informace se lze dočíst v článku The Guardian zde: https://www.theguardian.com/environment/2025/jun/19/raccoons-german-city-kassel-wild-population-europe-aoe

 

V České republice se těžiště výskytu mývalů severních nachází v západních Čechách, což úzce souvisí s šířením této invazní šelmy z Německa. I z tohoto důvodu nyní probíhá projekt Mýval severní jako hrozba pro původní ekosystémy v ČR, který koordinuje Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM). Cílem je získat komplexní poznatky o ekologii této šelmy v nově kolonizovaných oblastech ČR, včetně jejího chování, potravních návyků a návrhu metod efektivní eradikace.

Další informace k tomuto projektu jsou dostupné na stránkách VÚLHM zde: https://www.vulhm.cz/projekt/myval-severni-jako-hrozba-pro-puvodni-ekosystemy-v-cr-potravni-naroky-preference-stanovist-populacni-potencial-a-moznosti-eradikace/